Ana sayfa » Sonic Hakkında Bilmediğiniz 14 Bilgi

Sonic Hakkında Bilmediğiniz 14 Bilgi

Sonic the Hedgehog’un serisi 25. yaşına ulaştı ve biz de sizler için bu küçük hızlı mavi kirpi hakkında bilinmeyenleri yazalım dedik.

Orijinal olarak Sega’nın Mega Drive oyunu 23 Haziran 1991’de yayımlandı ve sonucunda Sega’nın efsanevi mavi maskotunu yarattı. Oyun, oyuncuları yüksek hız oynanışı, iyi grafikleri ve daha fazlasıyla büyüledi. Oyun bazı noktalarda oyunculara geç sunuldu fakat bu durum Sonic’in oyun endüstrisi içerisinde en iyi yapımlardan biri olmasını değiştirmedi.

İşte Sonic hakkında belki de bilmeyeceğiniz 14 bilgi;

1- Sonic İlk Olarak Kendi Oyununda Gözükmedi

İlk Sonic

Sonic’in ilk oyunu olan Sonic the Hedgehog’dan önce küçük mavi kirpimiz Sega’nın bir diğer oyunu olan Rad Mobile oyununda bir araba dikiz aynası süsü olarak gözüktü. Çoğu büyük aktör de ilk olarak setlerde dublör olarak işe başlamıştır değil mi?

2- Kirpimizin Mavi ve Hızlı Olmasının Sebebi Bir Laboratuvar Kazası

Kirpi Sonic

Sonic’in mavi ve süper hızda koşmasının sebebi bir laboratuvar kazasıdır. Normalde mavi kirpimiz daha yavaş ve kahverengidir. Fakat kazadan sonra daha hızlı ve mavi hale gelmiştir.

3- Mavi ve Hızlı Olması Aynı Zamanda Bir Pazarlama Taktiği

Sega Sonic

SEGA bu kararı verdi çünkü karakterin mavi olması logolarına uyuyordu.

4- Başından Beri Adı Sonic Değildi

Hızlı Sonic

Karakter geliştirme aşamasındayken ilk olarak adı Mr Needlemouse olmuştu. Neyse ki daha iyi fikirle adı değiştirildi.

5- Dizaynında Mickey Mouse ve Felix the Cat Örnek Olarak Alındı

mickey mouse sonic

Eğer Sonic’in neden bu kadar tanıdık geldiğini düşündüyseniz sebebi bu. Popüler kültürün en büyük iki ikonu karakterin dizaynında kullanıldı. Kirpimizin orijinal dizaynını yapan Naota Ohshima, Felix the Cat’in kafa kısmını ve Mickey Mouse’ın vücudunu Sega’nın bugün ki maskotu haline gelen Sonic’in klasik biçimleri için kullandı.

6- Az Kalsın Bir Tavşan Olacaktı

Sonic rabbit

Mavi formunu almadan önce Sonic, az kalsın Feel adında bir tavşan olacaktı. Bu tavşan eşyaları kulağıyla kaldırabilip kulaklarıyla düşmanlarına saldırabiliyor ya da bu eşyaları onlara fırlatabiliyordu.

Fakat süper hızlı kirpimiz bu dizayndan şükürler olsun ki kurtuldu ve daha sonrasında bu dizayn Sega’nın başka yapımlarında kullanıldı.

Tabii ki orijinal oyunların içerisinde olan ve kulaklarıyla uçan Cream adlı tavşan bu ilk dizayndan esinlenilmedi.

7- Sonic Yüzemiyor Çünkü Sega Kirpileri Anlamadı

Kirpimizin yüzememesinin ve suda boğulmaması için suyun altında baloncuklar toplamasının altında saçma bir sebep yatıyor. Efsanevi geliştirici Yuji Naka gerçek hayatta kirpilerin gerçekten yüzemediğini düşünüyordu. Fakat yüzebiliyorlar. Şu küçük arkadaşımıza bir bakın:

8-  Sonic Yemek Yemeyi Gerçekten Seviyor

sonic yemek

 

5 numaralı çizgi romanında mavi kirpimiz kahvaltıda 200 tane hamburger, 300 sosisli ve ardından 100 büyük boy milkshake tüketiyor. Bu tüketim normal bir kirpiden bir milyar kat daha fazla. Fakat bu durum Sonic’i en aç video oyunu karakteri haline getiriyor.

9- En Hızlı Video Karakteri Olmasından Dolayı Bu Kalorileri Çok Hızlı Bir Şekilde Yakıyor

sonic gif

İlk oyun 1991’de yayınlandığında karakterimiz yaratılan en hızlı video oyunu karakteri olarak adlandırıldı.

Yuji Naka 2001’deki bir röportajında “Kirpimiz başka bir oyun karakterinin ulaşamadığı hızdaydı ve Mega Drive oyunu bu özelliği daha üst seviyelere çıkardı. Bu durum o zamanlar için ulaşılamayacak bir hız olarak değerlendiriliyordu.” açıklamasında bulundu.

Hatta o kadar hızlıydı ki geliştirme takımı ilk oyun için karakteri yavaşlatmak zorunda kaldı çünkü Mega Drive oyununu uzun süre bu hızda oynamak rahatsız edici hale gelebiliyordu. Fakat oyunda hızı seçebileceğiniz seçenekler de mevcut.

10- Teknik Olarak Işık Hızında Hareket Etmesi Gerekiyordu

sonic fanart

Mavi kirpimiz 186,000 mph hızında olan ışık hızında hareket etmesi gerekiyordu. Fakat bu hız uzay-zaman durumlarını etkileyebilir ve yarattığı etkiler sonsuz hale gelebilirdi.

Sıradan bir kirpinin hızı 6 mph olduğundan ötürü yine de hızı oldukça fazla.

11- Orijinal Oyunda Oyunu Uzun Süre Boşta Bırakırsanız Sonic İntihar Ediyor

Tabii ki süper hızda olmak birini sabırsız hale getirebiliyor bu yüzden oyunu uzun süre boşta bırakırsanız kirpimiz ekrandan aşağıya atlıyor. Game Over yazısı beliriyor ve değerli canlarınızı kaybediyorsunuz

12- Sonic Normalde Madonna Adında Bir Kız Arkadaşa Sahipti

sonic girlfriend

Mario prensesi kurtarmakta (neredeyse) en iyisi olabilir fakat Sonic, Madonna adındaki kız arkadaşıyla neredeyse Mario ile aynı oyun rutinine kapılıyordu. Madonna beklediğiniz gibi biri değildi. 15 yaşındaki bir kirpiden büyük olan bir insandı.

Yayımlamadan önce Sega oyunun genç kitlesine hitap etmeyeceğinden ötürü Madonna’nın uygun olmadığına karar verdi. Sanıyoruz ki bu doğru bir karardı.

13- Söylentilere Göre 3. Oyun İçin Michael Jackson Müzik Besteledi

sonic michael jackson

Michael Jackson’ın Sonic’in 3. oyunu için birçok müzik bestelediğine dair oldukça kanıt mevcut fakat Popun Kralı oyuna kendi ismini koymadı.

Başlangıçta Jackson’ın oyun için müzik kalitesinin iyi olmadığını söylediği dedikoduları yayıldı fakat taciz iddialarından dolayı oyun Jackson için kötü bir zaman haline geldi ve bu yüzden kendisi oyun ile Sega’dan zorla uzak gösterildi.

14- Orijinal Oyundaki SEGA Başlangıç Müziği Diskte 1/8 Yer Kaplıyordu

İlk oyunda (ve daha bir sürü Sega’nın oyununda) çıkan efsanevi SEGA başlangıç müziği diskte 1/8 yer kaplıyordu ve bu alan oyunun bazı seviyelerinden bile daha fazla.

Bunu Beğendin Mi? Oyunu Ver!

5 0

Kayıp Şifre

Lütfen kullanıcı adını veya e-postanı gir. Yeni bir şifre oluşturmak için gerekli talimatları e-posta ile alacaksın.