Ana sayfa » Paladins » Paladins İncelemesi

Paladins İncelemesi

Oynanacak Oyunlar listenize eklemekten korkmayacağınız ve pişman olmayacağınız Paladins'e kesinlikle bir şans vermelisiniz. Herhangi bir ön yargıya sahip olmadan girin, oynayın ve eğlenmenize bakın. Performans açısından neredeyse çağımızdaki her bilgisayarın da bu oyunu kaldırdığını ve hiçbir FPS sorunu yaratmadan oynattığını düşünürsek bu tecrübeden zevk alacağınızdan eminiz.

Paladins Logo

Son zamanlarda piyasaya oldukça iyi bir giriş yaparak kendini gösteren ve Smite’ın yapımcısı olarak bildiğimiz Hi-Rez Studios tarafından sunulan Paladins, team based shooter olarak geçse de içerisinde aksiyon, MOBA ve FPS unsurlarını da bulunduran, Overwatch alternatifi diyebileceğimiz oldukça eğlenceli bir oyun. Her ne kadar Overwatch alternatifi olarak da adlandırılsa, Paladins’e kesinlikle bir şans verilmeli ve ön yargı ile yaklaşılmamalı.

Kim bu Hi-Rez Studios?

Hi-Rez Studios, patlamasını TPS-MOBA türünde Smite oyunu ile yapan bir geliştirici ve dağıtımcı firmadır. Oyunların oldukça özen gösterseler de başarısız oldukları iki projesinden sonra Smite ile belini doğrultan Hi-Rez, şimdilerde ise Paladins oyununa oldukça önem gösteriyor.

Oyunun amacı nedir?

Aslında çok basit ama bir o kadar eğlenceli konsepte sahip olan Paladins’de amacımız çok basit. Haritada 3 bölge arasından rastgele belirlenen yerlerde bulunan kontrol noktalarını ele geçirip, mancınığımızı da yanımıza alarak rakip takımın kapılarını yıkıp onları alt etmek! Bu kadar basit göründüğüne bakmamak lazım. Oynanış açısından oldukça dinamik ve hızlı bir yapıya sahip olduğundan kontrol noktasını ele geçirme oranınız %99 iken bir anda gelecek karşı püskürtme sonucu kontrol noktasını kaybedebilirsiniz. İnanın, biz incelemerimiz esnasında çok yaşadık…

Defending Point

Paladins Genel Bakış

Kapalı betada olan Paladins henüz gelişmekte olan bir oyun. Gelişmek derken, gerçekten gelişmekten bahsettiğimizin altını çizmek istiyorum. Örnek vermek gerekecek olursa, son gelen yama notlarına bakmanız yeterli. Oyun içerisinde henüz 9 adet karakter mevcut ve karakter isimleri ise şu şekilde;

Barik: The Ruins Raider

Grohk: The Lightning Orc

Ruckus: The Worst of Friends

Buck (sadece Buck, hiç bir ünvanı yok zavallımın)

Evie: The Winter Witch

Cassie: The Hunter’s Daughter

Fernando: The Self-Appointed Knight

Skye: The Twilight Assassin

Pip: The Fire Thief

Oyunun oldukça dinamik ve hızlı olduğundan zaten bahsetmiştik. Bunun bir sebebi ise Paladins’de mount (binek) sisteminin aktif olması. Savaş alanına giderken vakit kaybını önlemek adına ücretsiz olarak hesabınıza eklenen bir at ile hızlıca takım arkadaşlarınıza yardım yetişebilirsiniz.

kart anatomisi2 oynanacakoyunlar

Karakterlere kısa zamanda çok daha fazlası ekleneceği için bu kadar az olması sizin gözünüzü korkutmasın. Ayrıca bu kadar az olmasına rağmen iyi oynamanız için karaktere alışmanız ve oldukça fazla zaman geçirmeniz gerekiyor. Niye mi? Kart sistemi yüzünden tabii ki!

Kart sistemi nedir? Kartlar ne işe yarar? Nasıl kullanırım?

Bu önemli alt başlığa başlamadan önce bir kartın anatomisini tanıtmak daha sağlıklı olacaktır. Kısaca Paladins’de kart nedir onu tanıyalım;

kart anatomisi oynanacakoyunlar

Her karakterin kendine ait yaklaşık olarak 30 adet kartı bulunmaktadır. Bu kartlar ise oyunda sahip olduğunuz güçlerin aktif ve pasif özelliklerini doğrudan etkilediği gibi bunlara ek özellikler vermektedir. Örnek verecek olursak Evie için;

Wormhole kartı Evie’de seçilmişken kullanacağınız Blink gücünü 4 saniye içerisinde tekrar kullanırsanız ışınlandığınız yere geri dönersiniz.

Her kartın size sağladığı, Hasar ve Can Puanı gibi, çeşitli pasif özellikler de mevcuttur. Öldüğünüzde kartın aktif özellikleri bekleme süresine girse de bu pasif özelliklerden sürekli olarak yararlanırsınız.

Doğru kart seçimleri ile karakterinizi güçlendirebileceğiniz gibi rakip takımı da alt etmeniz bir o kadar basit olacaktır. Oyunun gidişatına göre kartlarınızı seçin, takımınıza ayak uydurun ve rakibin son kapısını yıkmak için elinizden geleni yapın!

Aynı zamanda her oyun sonunda aldığınız Champion’s Chest (içinden 1 adet rastgele kart çıkar) ve seviye atladığınızdan envanterinize gelen Radiant Chest’den çıkan kartlar ile (bu sandıktan toplamda 5 adet rastgele kart çıkar) destenize yeni kartlar katabilirsiniz.

Envanterinizde aynı kartlara sahip olduğunuzda ise Card Crafting özelliğini kullanarak aynı kartlarınızı birleştirerek farklı kartlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Performans / Boyut

Oyunun diskte kapladığı alana göre grafikler oldukça iyi. Diskte yaklaşık olarak 2 GB yer kaplayan Paladins’de herhangi bir optimizasyon sorunu bulunmuyor. Çeşitli donanımsal özelliklere sahip bilgisayarlarda tarafımızca denendi ve bu konuda bizden oldukça iyi bir puan aldı!

Oyunun minimum sistem gereksinimleri ise şu şekilde (Beta süresi boyunca sistem gereksinimleri değişkenlik gösterebilir)

– OS Win 7/8/10 64 bit
– Quad core Intel ya da AMD
– 4GB RAM
– 1GB ekran kartı
– Nvidia GeForce GTX 650+ ya da ATI Radeon 6950+

Bu değirmenin suyu nereden geliyor?

Beta aşamasına seçilen kişiler için oyun tamamen ücretsiz. Fakat siz de bizim çıkarılan güzel iş için oyunu desteklemek isterseniz 20 dolar karşılığında Founder’s Package elde edebilirsiniz. Bu paketin içeriği ise şu şekilde:

-Beta erişimi

-20 adet kart kasası (her kasadan 5 kart çıkar)

-Çok özel ve koleksiyoncular için göz kamaştırıcı olan Infernal Warhorse

Hatırlatmakta fayda var, oyun tam sürüme geçtiğinde tamamen ücretsiz olacak ve oynamak isteyenlerden bir defalık ya da aylık olarak herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

Yapımcının Paladins hakkındaki tutumu

Hi-Rez Studios’un Paladins ile iyi bir iş yapmak istemesi ortada. Şu anda tamamen Paladins’in hataları, oynanabilirliği ve oyundan alınan keyife odaklanmış durumdalar. Oyunu incelemek için attığımız mailde bizi oldukça sıcak karşılayan Hi Rez sorduğumuz sorulara da ayrıntılı ve detaylı olarak cevap vermekten hiçbir şekilde kaçınmadı. Şu an için oyundaki grafiklere ve karakter modellemelerine hiçbir şekilde önem verilmediğini, tüm dikkatin oyunun oynanabilirliği ve oyuncu geri bildirimlerinde olduğunu da eklemeyi unutmayan Hi Rez’in bu düşüncesini tebrik ediyor ve bu şekilde devam etmelerini diliyoruz.

Aynı zamanda konsol oyuncuları için ilerleyen zamanlarda bir sürpriz olabilir. Yaptığımız küçük konuşmada oyunun sadece PC platformunda olmayacağının müjdesini alttan alttan vermelerine karşın bunun için biraz zaman gerektiğinin de altını çizmeyi unutmadı.

Evie_Screenshot_One

İyi
  • Hoş grafikler
  • Düşük sistem gereksinimi
  • Sürekli eklenen içerik
  • Değiştirilebilir karakter güçleri
  • Hoş müzik/ses
Kötü
  • İstemci hataları
  • Karakter azlığı
  • Karakterler arası güç farkı
  • Kartların azlığı
7.7
İyi
Grafik - 7
Ses & Müzik - 7
Oynanış - 9
Hayatı anime, manga ve oyunlardan oluşan asosyal kişi.

Bunu Beğendin Mi? Oyunu Ver!

3 1

Kayıp Şifre

Lütfen kullanıcı adını veya e-postanı gir. Yeni bir şifre oluşturmak için gerekli talimatları e-posta ile alacaksın.