Ana sayfa » Oyun Performansını Artırmanın Yolları

Oyun Performansını Artırmanın Yolları

Oyun Performansını arttırmak mı istiyorsunuz?

Bilgisayar veya tablet pc’lerde, oyun performansını düşüren bir çok neden vardır. Oyun oynarken sık sık donma, kasma vb. durumlar, oyundan alınan keyfin yarıya düşmesine sebep olur. Ön bellekleme, oyun performansını artırma yöntemin de kullanılan yöntemlerden biridir.

Yeterince Ram’iniz olsa dahi, uygulamalar daha fazlasına ihtiyaç duyar ve sabit diskiniz de geçici dosyalar oluşturarak verilere erişim sağlar. Sabit diskiniz, % 95 dolu ise, oyunlar da dahil olmak üzere hiçbir uygulamadan yüksek performans beklenemez. Ekran kartı dopingi de, oyun performansını artırmak adına kullanılan, bir diğer çözüm yoludur. Ekran kartı gibi, donanım bileşenlerinin sürümlerini güncellemekte,oyun performansında artış olmasını sağlamaktadır. Latency düşürme yöntemiyle, arka plan da çalışan uygulamalar kapatılarak, sistem kaynaklarının korunması sağlanır.

Sistem korunmasının yanı sıra, internet üzerinden online oyun oynarken, düşük gecikme ve takılma olanağının ortadan kalkması için, gereksiz internet bağlantısı kullanan yazılımlarının kapatılması gerekmektedir. Windows update, java ve antivirüs gibi uygulamaların, güncellemelerini kontrol etmek gereklidir. Ek performans sağlamak için, grafik kartlarının overclock olması sağlanabilir. Overclock işlemi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken husus, kullanılan sistemin, iyi bir soğutmaya sahip olup olmadığıdır. Eğer kullanılan sistem iyi bir soğutmaya sahip değilse, aşırı overclock sonucu sistem yanabilir.

Overclock işleminden sonra, sistemin stabil olup olmadığı, furmark gibi bir hız testi aracılığı ile öğrenilebilir. Windows’un optimize edilmesi için bazı ayarlar yapılabilir. İlk yapılması gereken, güç seçenekleri bölümünden, güç yönetimi planını “yüksek performans” olarak ayarlamaktır. Sonrasın da, kullanılmayan programların “programı kaldır” kısmından kaldırılması sağlanır. Son olarak, sorun giderme sözcükleri aratılarak, sorun giderme aracı çalıştırılır.

Bu sayede daha önce yok sayılmış olan, bakım görevleri çalıştırılacak ve oyun performansın da artış sağlanacaktır. Bazı durumlar da, yeni sürücüler de sorun olabilir ve eski sürücüye geçmek sorunun ortadan kalkmasına olanak sağlar. Yazılım olmadığı takdir de, donanım çalışamaz ve oyundan yüksek bir performans beklenmesi olanaksız olur. DirectX 10 yüklü bir ekran kart varsa Xp kullanmak yerine, Vista veya Windows 7’ye geçmek soruna çözüm getirebilir. Oyun esnasın da, kasma ve donma gibi problemlerle karşılaşmamak için, bu yöntemlerin kontrolü sağlanıp, oyun performansı artırılabilir.

Hayatı anime, manga ve oyunlardan oluşan asosyal kişi.

Bunu Beğendin Mi? Oyunu Ver!

0 0

Kayıp Şifre

Lütfen kullanıcı adını veya e-postanı gir. Yeni bir şifre oluşturmak için gerekli talimatları e-posta ile alacaksın.