Ana sayfa » Overwatch Competitive Modu Oyuna Çok Yakında Ekleniyor!

Overwatch Competitive Modu Oyuna Çok Yakında Ekleniyor!

Geçtiğimiz günlerde Jeff Kaplan’ın geliştirici notları hakkında konuştuğu bir videoda oyunun en çok beklenen modu olan Competitive modu ve daha fazla özellikler hakkında oldukça fazla bilgi paylaşıldı. Overwatch Competitive modu hakkında da detaylıca konuşan Jeff Kaplan’dan edindiğimiz bilgiler ise, Blizzard’ın Overwatch hakkındaki planlarını biraz daha gün yüzüne çıkardı.

Overwatch Competitive modu ne zaman gelecek? Detaylar nedir?

Overwatch ranked

Overwatch Competitive modunun Haziran ayının son dönemlerinde oyuna bir sürü olumlu değişiklikler ile beraber eklenmesi bekleniyor. Yani önümüzdeki bu 10 günlük süreçte dereceli maçları oynayarak Overwatch’daki yerimizi gösterebileceğiz.

En çok merak edilen sorular arasından bir tanesi ise sezonlar. Söylenilene göre dereceli maçlar için toplamda 2.5 aydan oluşan 4 sezon olacak. Bu sezonlar mevsimlere göre başlayıp bitecek. Arada kalan yaklaşık 15 günlük bir süre ise oyuncuların diğer sezon başlamadan önce oyuna adaptasyon süresi olarak verilecek.

Dereceli sistemin gelmesi ile beraber akıllara takılan bir diğer soru ise MMR’ın (Matchmaking Rating) Overwatch’da nasıl olacağıydı. Oyunun çıkışı ile beraber Competitive modunun getirilmemesinin en önemli sebeplerinden biri MMR konusu üzerine daha fazla çalışmalar yapılarak eşleştirmeleri olabildiğince adil ayarlamaktı. Overwatch’da bu sistemin adı Skill Rating olarak geçecek ve 1-100 arasında değerlere sahip olacak. Bir dereceli maça girildiğinde oyuncular rakip takım dahil  kendi takımlarındaki oyuncuların ve kendilerinin Skill Rating’lerinin ne olduğunu görebilecek. Buna ek olarak ise iki takımın ortalama Skill Rating’i de her maç hesaplanıp oyunculara açık bir şekilde gösterilecek. Aynı zamanda TAB’a basıldığında Skill Rating’ler ile beraber hangi oyuncunun kiminle takım olarak girdiği de gözükecek.

Her maçın %100 adil ve mükemmel olmayacağını açıkça belirten Jeff, bu durumları olabildiğince minimalize etmek için çok çalıştıklarını ve iyi bir iş başardıklarını düşündüğünü belirtiyor.

Haritalar ve diğer konular hakkındaki değişiklikler

Yolda olan, son rütuşları tamamlanan ve bazıları da henüz yapım aşamasında olan birçok kahraman ve harita mevcut. Jeff, bunların oyuna eklenmesinden önce var olan özellikleri iyileştirme yönünde adımlar atılacağını belirtti.

İlk olarak ani ölüm (base’den çıkar çıkmaz Widowmaker’ın silahına yenik düşmek gibi) konusuna parmak basan Jeff, bunun engellenebilmesi için çalıştıklarını ve bazı testler yaptıklarını söyledi. Bu konu ile beraber ise Overtime sistemi üzerinde de birtakım iyileştirmeler yapılacağını es geçmeyen Jeff, Overtime’ın nasıl değişeceği konusuna da açıklık getirdi.

Toplam oynanan oyunların %50’sinde Overtime görülüyor. Blizzard ise bu olayın çok daha nadir ve maç sonucunu kökünden değiştirecek bir özellik yapmak istiyor. Bu sebeple bu oranlar %35’e kadar çekilse de Overtime’ın görülmesi hala tam olarak azaltılamadı. Bu tarz büyük şansları oyunda daha ender karşılamak için ellerinden geleni yapan Blizzard’ın, değişiklikleri oyuna ne zaman uygulayacakları ise henüz kesin değil.

Buna ek olarak, Assault oyun modunun (Temple of Anubis, Volskaya Industries, Hanamura) çok kısa sürelerde bitirilebildiğinin farkında olan Jeff, bu modun daha uzun sürmesi için iyileştirmeler ve şirket içinde testler yapıldığını söyledi.

Jeff son olarak ise oyunun izleme modu hakkında konuştu. Spectate modu bazen çok sorun çıkardığı için yayıncılar veya oyunda olan oyuncuların arkadaşları tarafından pek de tercih edilmiyor. Bunun farkında olduklarını söyleyen Kaplan, bu konu üzerinde de devasa iyileştirmeler yapılacağını söyleyerek cümlelerini bitirdi.

Overwatch Competitive modu ödülleri neler olacak?

Yıl içerisinde toplamda 4 sezondan oluşacak olan Competitive modunun ödülleri de kendisi gibi oldukça güzel. Önce şunu belirtmek gerekiyor ki, oyuncuyu diğer oyunculardan üstün kılacak herhangi bir eşya ödül olarak verilmeyecek. Ödüller içerisinde sprayler, karakter ikonları ve bir sürü kozmetik eşyalar olacak. Bunlar hakkında detaylı bilgiler ise önümüzdeki günlerde sağlanacak. Bunlar dışında Skill Rating’e bağlı olarak verilecek ödüller ise tam anlamıyla muhteşem! Altın renginde silahlar, kim istemez ki?

World of Warcraft, Overwatch ve DC Comics hastası, ağır oyuncu, deli dolu bir insan. Zamanını genelde bilgisayar ve konsol oyunlarına ayırsa bile sosyal bir kişiliğe sahip. Ayrıca psikoloji ise tutkularından sadece birisi!

Bunu Beğendin Mi? Oyunu Ver!

0 0

Kayıp Şifre

Lütfen kullanıcı adını veya e-postanı gir. Yeni bir şifre oluşturmak için gerekli talimatları e-posta ile alacaksın.