Ana sayfa » Herkesin Konuştuğu No Man’s Sky Almaya Değer mi Değmez mi?

Herkesin Konuştuğu No Man’s Sky Almaya Değer mi Değmez mi?

No Man’s Sky’ın bilgisayar platformunda oynanabilir olmasının üzerinden 3 gün geçti. Peki No Man’s Sky almaya değer mi değmez mi? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir fakat bizler yine de sizleri bilgilendirmek istedik. (Tabii bir de 150 TL’niz söz konusu)

No Man's Sky Oynanış

Oyun çıkmadan önce birçok ertelemeye maruz kaldı. Ekibin az olan sayısı ve fazla çalışmasından dolayı oyuncular sabırlı beklemelerini sürdürdü. Fakat 3 gün önce oyunu oynayan ve uzun süredir bekleyen oyuncuların çoğu hayal kırıklığına uğramış durumda.

Optimizasyon Hataları

Birçok oyuncu daha uzay gemilerini tamir edip başka bir gezegeni keşif edemeden oyun kapandı veya açıldıktan saniyeler sonra durdu ve kapandı. Bu sorun hemen oyun yapımcılarına bildirildi ve yapımcılar sorun üzerine çalışırken oyuncular da oyun dosyalarını, oyun içi ayarları değiştirdiler, hatta 3. parti yazılımlar bile kullandılar ama yine de bir sonuç elde edemediler.

Oyunu açabilen ve az miktarda olan oyuncuların çoğu dengesiz performans sorunları olduğunu da bildirdi. Her türlü bilgisayarda FPS, ses sorunu yaşandı.

“Çok uzun bir gece oldu, ekibin bir çoğu halen burada! Şu anda eski AMD Phenom CPU’lar ve daha fazlası için çözümleri test ediyoruz :)” – Sean Murray (Hello Games)

Yapımcı firma Hello Games oyuncuları hemen bildirerek ve sorun üzerinde hemen çalışarak bu sırada bizlerden artı puan aldı. Çalışmalar sürüyordu ve düzeltmeler gelecekti. Her şey bu ana dek gayet düzenli görünüyordu.

Şu anda oyun nasıl?

Daha demin de okuduğunuz gibi problem bulunmuş ve çözüme doğru gidiliyor gibi duruyordu. Bu sıralar No Man’s Sky almaya değer miydi? Cevabımız kesinlikle hayır. Çünkü oyunun dosyaları eski işlemcilerde CPU sistemiyle alakalı olan SSE4.1 ile uyumlu değildi. Böylelikle oyun birçok bilgisayarda çalışmıyor ya da çöküyordu. No Man’s Sky oyunamak isteyen oyuncular son sürüm grafik kartlarına sahip olmaları gerekmekteydi ve bu bir sürü oyuncu için büyük bir problem teşkil ediyordu.

Hello Games halen daha bunun üzerinde çalışıyor. Yeni gelen yama ile birçok sorun çözülmüş gibi duruyordu fakat hala Phenom II serisi ve benzeri CPU işletim sistemlerinde sorunlar mevcut. Fakat yeni gelen yama ile oyunun daha oynanabilir olduğunu da savunabiliriz.

No Man's Sky Alınmalı Mı

Peki No Man’s Sky almaya değer mi değil mi?

Yeni oyunlar arayan biriyseniz ve oyunu çoktan aldıysanız No Man’s Sky almaya değerdi diyebiliriz. Fakat bu sıfatlar bizce yeterli değil. Daha fazla araştırma yapmanızı öneririz çünkü oyun olumlu eleştiriler kadar olumsuz eleştirilerde almaya devam ediyor. Oyunun bilgisayar versiyonu için Metacritic gibi önemli eleştiri siteleri 10 üzerinden sadece 2.9 vermiş durumda. Birçok yayıncı, Youtuber ve oyuncu sorunsuz şekilde oynamalarına rağmen oyunu fazlasıyla sıkıcı ve eğlencesi çabuk biten olarak değerlendirdi. Bazı dedikodulara göre Hello Games PS4 satışlarını arttırabilmek için bozuk bir PC versiyonu yayınladı.

Eğer oyunu halen daha almadıysanız sizlere beklemenizi öneririz. Araştırmalar sonucu oyunun ilk izlenimi birçok oyuncu için iyi gözükmüyor. Oyun tabii ki eğlenceli dakikalar yaşatıyor fakat bir hayatta kalma oyunu olarak oyundaki tek amaç sadece materyalleri toplayıp onları işlemek olamamalı. Eğer oyun gereksinimleri izin verse galaksiyi dolaşmak kesinlikle çok heyecan verici bir şey. Yine de almak istiyorsanız oyunu güncellemelerden dolayı Steam üzerinden almanızı öneririz.

Oyun elbette yakında PC üzerinde son derece iyi bir şekilde oynanabilir olacak. Hello Games oyunun düzeltmeleri üzerinde gece gündüz çalışıyor. Ekibin az sayısı tabii ki iyi bir mazeret olabilir ama oyunu çokça ertelemelerinden dolayı bu kadar sorun beklemiyorduk açıkçası. Tekrar söylüyoruz ki oyun hatalarını giderene dek almak için biraz daha beklemeniz.

Oyun hakkında sizlerin de yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Bunu Beğendin Mi? Oyunu Ver!

0 0

Kayıp Şifre

Lütfen kullanıcı adını veya e-postanı gir. Yeni bir şifre oluşturmak için gerekli talimatları e-posta ile alacaksın.