Takip Et
Ana sayfa » Mount & Blade Warband » Mount & Blade Warband Tanıtımı

Mount & Blade Warband Tanıtımı

Kullanıcı Oyu: 8.6

Mount & Blade; Türk firması olan TaleWorlds tarafından geliştirilmiş olup Paradox Interactive tarafından dağıtılmıştır. İlk serisi 2008 tarihinde satışa sunulmuştur. Devamındaki seriler ise; Mount & Blade: Warband, Mount & Blade: Fire and Sword, Mount & Blade Warband: Napoleonic Wars ve son serisi olarak Mount & Blade II: Bannerlord piyasa sürülmüştür.

Oyunun içerisine girdiğiniz zaman orta çağlarda geçen bir hikaye ve görüntü ile karşılaşacaksınız. Avcılar, çiftçiler, haramiler, kervanlar, çapulcular ve bunlardan daha farklı olarak harita üzerinde hareket halinde olan savaşçıları görebilirsiniz. Bunların yanı sıra oyun içerisinde farklı krallıklar bulunmaktadır fakat bu krallık ve imparatorlukların isimlerin diğer serilerde değişmektedir. Mount & Blade Warband serisinde Rodok, Svadya, Nord, Kergit, Vaegir Krallıkları ve son olarak Sarranid Sultanlığına bağlı olan kale, köy ve şehirler bulunmaktadır.

Zaman içerisinde herhangi bir krallığın sancağının altına girerek beraber savaş planlamaları yapabilir, kaleler ve şehirler fethedebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda sancağının altına girdiğiniz krallığın beylerine ve hanımefendilerine karşı olan saygınlığınızı arttırdığınızda Mareşal ünvanını alabilirsiniz. Mareşal ünvanı size bulunduğunuz krallığın ordularını yönetme yetkisi vermektedir. Harita üzerinde dolaşırken krallığa ait görmüş olduğunuz herhangi bir komutana emirler verebilir, kale ve şehir kuşatmasını isteyebilir, orduyu bulunduğunuz yerde toplamayı emredebilir ve yine size ait olan köy, kale ve şehirlerin etrafında devriye atmalarını isteyebilirsiniz. Kaleler fethedildiğinde oralara askerlerinizin bir kısmını bırakabilir ve şehir hanlarından kendinize yeni askerler temin edebilirsiniz.

Unutmamalısınız ki askerlerinize sürekli olarak ödemeler yapmaktasınız ve onların maaşlarını vermektesiniz bu yüzden oyun içerisinde kale ve şehirler fethetmeniz, savaş halinde olduğunuz krallıkların orduları ile savaşmanız ve bunların karşılığında ganimetler elde etmeniz gerekmektedir. Askerlerinizin maaşlarını ödemenizin yanı sıra onların yiyecek eşyalarını temin etmelisiniz eğer yiyecek miktarınız az olursa veya hiç kalmazsa askerleriniz ordunuzdan yavaş yavaş ayrılacaklardır ve bu sayede daha önceden büyük olan ordunuzun azaldığını görebileceksiniz.

Oluşturduğunuz karakterinizin seviyesini yükseltirken çeşitli bonus puanları verilmektedir ve bunların dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin okçuluk, çift el silahlar ve tek el silahlar kategorilerinde beceri puanlarınızı kullanabilirsiniz ve diğer bir puanlar olan karakter özellikleri kısmında; Mühendislik, Avcılık, Demir Vücut gibi özelliklere puanlarınızı vererek kendinize büyük ölçüde avantajlar sağlayabilirsiniz. Bunlardan birisi olan Mühendislikten biraz bahsedelim. Mühendislik puanlarınız; Kalelerin ve şehirlerin fethedilmesinde kurulacak olan merdivenlerin ve kuşatma süresinde inşa edilecek olan yapıların sürelerini azaltmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Dolayısıyla Mühendislik beceri puanınız ne kadar yüksek ise buna göre fetih yaparken oluşturacağınız binaların süreleri doğru orantılı olarak azalacak ve kısa sürede kuşatma yapabileceksiniz.

Herhangi bir krallığın sancağının altına girmekten ziyade kendi krallığınızıda kurabilmeniz için size bir fırsat sunulmaktadır. Dilerseniz kendi krallığınızı kurabilir ve diğer krallıklar ile ilişkilerinizi sürdürebilirsiniz ve onlarla savaşabilir veya dost içerisinde yaşayabilirsiniz.

Oyunu rahat oynayabilmeniz için bilgisayarınızda olması gereken minimum sistem gereksinimleri şu şekildedir;

İşletim sistemi : XP / Vista / Win7

İşlemci : Intel Core 2 Duo 2.0 GHz veya AMD Athlon 62 X2 4000

Ram : 2GB

Ekran Kartı : 1GB

Kılıcınız keskin olsun, Mount & Blade Warband dünyasında yapacağınız savaşlar ve fetih edeceğiniz şehirler, kaleler için Oynanacak Oyunlar olarak şimdiden başarılar dileriz. 🙂

Hayatı anime, manga ve oyunlardan oluşan asosyal kişi.

Bunu Beğendin Mi? Oyunu Ver!

1 0

Kayıp Şifre

Lütfen kullanıcı adını veya e-postanı gir. Yeni bir şifre oluşturmak için gerekli talimatları e-posta ile alacaksın.