Ana sayfa » Bilgisayarınızın Performansını Artırmanın Yolları!

Bilgisayarınızın Performansını Artırmanın Yolları!

Bilgisayar Performansını Arttırmak İçin Yapılacak İşlemler veya Bilgisayarınızın Performansını Artırmanın Yolları nelerdir?

İyi bir teknoloji için, iyi bir bilgisayar çok önemli görev üstlenmektedir. Dolayısıyla öncelikle bilgisayarınız için sağlam bir ekran kartı almak ve RAM gücünüzü arttırmanız çok önemlidir. Bunun için işe önce bilgisayarınızın bakımı ile başlamanız gerekmektedir. Bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olan etkenler hakkında detaylı bir bilgiyi aşağıda paylaşıyor olacağız. Bilgisayarınızın Performansını Artırmanın Yolları nelerdir? sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

Bilgisayarınızın Performansını Artırmanın Yolları 1

Son zamanlar herkesin ortak kullandığı bir kelime var? Neden bilgisayarım yavaş ve neden sürekli donuyor? Bunları sormak, bazen bizi oldukça yormaktadır. Bu nedenle beyin dalgalarımız, yorulan düşüncelerimize eşlik eder ve bizi çıkmaz bir sokağın içen sokarak, mutsuz olmamızı sağlar. Bu nedenle mutsuz bir beyin, işlerine adapte olamaz ve işini önemsemeyen bir kulvarın içine girer. Peki, bizim için en iyi çözüm süreci nedir? Neden teknoloji bu kadar yaygınken biz kendi tutarsızlığımızın cezasını kendimize yüklüyoruz! O da muamma doğrusu? İnsanlar zekalarını boş şeylere harcadıkları sürece, hiçbir ilerleme göstermezler. Bilgisayarda biraz insanlara benzer. Sahibi onu tanımadıkça aktif hali yavaşlar ve gün içinde pasifleşir. Bu yüzden size ait bir dünyayı kendi eliniz ile itmek, başarılı olmaktan geri çekilme anlamına gelir. Performansı yüksek bir bilgisayarda, teknolojinin aslında ne kadar güzel olduğunu ve doğru kullanıldığında ne kadar faydalı olduğunu anlayacaksınız.

İyi Bilgisayara Sahip Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

  • Ekran kartını seçerken, bilgisayarınızı en iyi şekilde desteklemesi gerekir.
  • RAM Kontrol edilmeli daha iyi bir seviyeye yükseltilmelidir.
  • Eğer FPS Düşük ise kartınızı muhakkak temizlemeniz gerekmektedir.
  • FPS düşüklüğü sıcaklık ile orantılı olduğundan ne kadar soğuk bir bilgisayara sahipseniz o kadar daha iyi bir FPS alanına sahipsiniz demektir.
  • Bilgisayarınızın kaldıramayacağı oyunları yüklemenizi önermiyoruz. Hem istenmeyen casus yazılımlara fırsat vermiş olacak, bilgisayarınızın savunmasız bir hale girmesine sebep olacaktır.

Bilgisayarınızın Performansını Artırmanın Yolları

Bilgisayar Kullanımı bizim için, en önemli teknolojik ürünlerden birisi. Bilgisayarlar birçok işi yapmakta bize yardımcı oluyor. Bilgisayarlar programlar sayesinde birçok çizim, tasarım, grafik tasarımı ve hesaplama gibi alanlarda ve daha başka alanlarda bize yardımcı oluyor. İnternette gezinmek ve araştırma yapmak içinde bilgisayarlardan faydalanabilirsiniz. Bilgisayarlar genel olarak masaüstü ve dizüstü olmak üzere iki farklı çeşitte satışa sunuluyor. İhtiyacınıza göre ikisinden birini tercih edebilirsiniz. Mesela sürekli evde kullanacaksanız masaüstü, eğer değişik yerlerde kullanacaksanız sürekli gezdirecek ve yanınızda taşımaktan isteyecekseniz dizüstü bilgisayarlara ihtiyacınız var demektir. Masaüstü bilgisayarların fiyatı dizüstü bilgisayarlara göre daha uygundur. Bilgisayarlar çok farklı özelliklere sahip, kullanacağınız amaca ve alana göre özellikleri farklı bilgisayarlar alabilirsiniz.

Mesela sadece internette gezinmek için özellikleri düşük bir bilgisayar sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Fakat bilgisayarda yüksek boyutlu oyunlar oynamak isterseniz daha iyi bir bilgisayar almanız gerekecek. Doğal olarak bilgisayarın performansı arttıkça fiyatı da artacaktır. Bilgisayar birçok bileşenden oluşur. Bunlardan birkaçı ve en önemlileri ise Ram, işlemci, ekran kartı, harddisk ve ana karttır. Ram (Random access memory) Türkçesi rastgele erişimli bellektir. Ram geçici hafızadır. Sizin kullanmak istediğiniz bilgileri geçici olarak kalıcı hafıza olan harddiskten çağırır. Ram bilgisayar kapanınca silinir ve içindeki bilgiler kaybolur. Bu yüzden bilgisayarı kapatmadan verileri kalıcı hafıza olan harddiske kaydetmeniz gerekiyor. Harddisk ise verileriniz kalıcı olarak depolanacağı yerdir. İşlemci bilgileri işleyerek sizin istediğiniz işlemi birçok mantıksal sistemle gerçekleştirir. Bu bileşenler ana kart üzerinde birleşir. Bilgisayarlar sizin yapmakta zorlanacağınız birçok işlemi kolay bir şeklide halleder. Bilgisayarlar üzerinden eğer bilgisayarınız çalışan bir ağ bağlantısına sahip ise internete bağlanarak internet sitelerine erişilebilir. Bu sitelerde birçok içeriğe göz atabilirsiniz. Bu sitelerden resim haber video görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bu sitelerden içerik indirebilirsiniz. Bu sitelerden birçok program video müzik film indirebilirsiniz. İndireceğiniz programlarla bilgisayarınızın değişik işlemleri yapmasını sağlayabilirsiniz. Mesela indireceğiniz bir video oynatıcı ile istediğiniz videoları oynatabilirsiniz. Hatta bir site kurup o sitede kendi içeriğinizi paylaşabilirsiniz. Bilgisayar birçok temel parçadan oluşur. Bunları genel olarak sayarsak şunları söyleriz. Kasa, monitör, klavye, fare, hoparlör, yazıcı, tarayıcı, çizici ve kamera olarak bu parçaları sayabiliriz. Ayrıca donanım dışı şeylerde bilgisayarlarda kullanılabilir. Bunlar da harici taşınabilir harddisk, usb flash bellek, hafıza kartı, CD ve DVD olarak sayılabilir. Bunları harici olarak veri depolamak ve aktarmada kullanabiliriz.

Bilgisayarınızın Daha iyi Çalışması İçin Neler Yapmalısınız?

Bilgisayarların çalışması için bir işletim sistemine sahip olması gerekir. Birçok işletim sistemi türü var. Microsoft Windows serisi, Ubuntu, Türk yapımı olan Pardus bunlardan birkaçı. Ancak Microsoft işletim sistemleri en çok kullanılan işletim sistemleridir. Microsoft Windows Xp, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, günümüzde kullanılan en yaygın işletim sistemleri. İşletim sistemleri git gide daha güvenli hale geliyor. İşletim sisteminde güvenlik açıkları kapatılıyor. Bunun için bilgisayarınızda yüklü olan işletim sistemini sürekli güncellemelisiniz. Ayrıca yeni çıkan işletim sistemleri eski işletim sistemlerinden. Genelde daha güvenli oluyor. Microsoft yeni işletim sistemi olan Windows 10’u tanıttı ve bu işletim sistemi yakın tarihte kullanıma girdi. Bu işletim sisteminde birçok yenilik mevcut. Kişisel yardımcı bu işletim sistemindeki en büyük yeniliklerden birisidir. Bilgisayarlarda internete bağlanmak için bir programa ihtiyaç duyarsınız, bu iş için birçok program var. Bunlardan birini bilgisayarınıza yükleyerek internete girebilirsiniz.

Ayrıca bilgisayarınızda bir antivirüs programına ihtiyaç duyarsınız. Antivirüs programları bilgisayarınızı virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan korumayı amaçlar. Birçok antivirüs programı vardır. Eset Nod32, Norton, Kaspersky ve McAfee ise bunlardan birkaçı. Eğer bilgisayarınızda antivirus programı yok ise bilgileriniz tehlike altında olabilir. Bilgisayarınıza zararlı bir yazılım yerleşmiş ise bu size büyük zararlar verebilir. Bu zararlı programı yazan kişi, zararlı program sayesinde sizin bilgisayarınızı ele geçirebilir ve istediği gibi kullanabilir. Ayrıca internet üzerinden bankacılık işlemleri yapıyorsanız sizin hesap bilgilerinizi ele geçirebilir. Bunlardan korunmanın bir yolu da güvenmediğiniz sitelere girmemektir. Her siteden herhangi bir şeyde indirmemelisiniz. Siteler sizin indirmek istediğiniz şey yerine haberiniz olmadan bilgisayarınıza istenmeyen zararlı yazılım yükleyebilirler. Sitelerde geçen linklere de direkt olarak tıklamamalısınız. İllaki girmek istiyorsanız linki kopyalayarak adres çubuğuna yapıştırın. Böylece site o linke başka bir site yönlendirmesi koydu ise siz direkt olarak istediğiniz siteye girmiş olursunuz yönlendirmeyi atlamış olursunuz.

Bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Her alanda bilgisayar teknolojisinden faydalanılıyor. Tıptan, ulaşıma kadar birçok alanda kullanılıyor. Şuan piyasada birçok bilgisayar markası var. Bu bilgisayarlar arasında karar vermek gerçekten çok zor. Her gün yeni bir model çıkıyor. Bilgisayar alırken tanınmış markaları almakta fayda var. Çünkü tanınmamış markaların ürünlerine teknik destek almak çok zor oluyor. Ayrıca bu firmalar ürünlerinde kalitesiz malzemeler kullanabilir. Bu yüzden tanınmış markaları kullanmakta yarar var. Alışveriş yaptığınız firmanın teknik destek ağının iyi olması lazım. Ayrıca firmanın şehrinde bir servisi olmasının size büyük faydası olacaktır. Bu firma teknik destek olarak size iyi hizmet sunmazsa sizin işinizi zorlaştırır. Bilgisayar alacak iken kullanım amacınıza uygun bir bilgisayar tercih etmelisiniz. Böylece hem kullanmadığınız özelliklere para vermezsiniz hem de size yetmeyecek bir bilgisayar almış olmazsınız. Her bilgisayar aynı amaca yönelik yapılmaz. Kimi internette gezinmek için yapılır, kimi bir şeyler tasarlamak için yapılır, kimi de oyun oynamak için yapılır. Sizin işiniz için en uygun bilgisayarı bulmak iyi bir araştırmadan geçer ve bu işi iyi bilen birisine danışarak yardım almalısınız. Her zaman bir şeyleri danışmak, bilgi almak sizin için faydalı olacaktır. Bu yüzden danışmaktan, öğrenmekten kendinizi asla geri çekmeyin. Sizin için iyi bir bilgisayar performansı demek, iyi bir iş çıkartmanız demektir. Bir tasarımcı, hatta bir yazılımcı işini yapıyor olabilirsiniz! Bu yüzden iyi bir bilgisayara sahip olmak için gerekenleri en iyi şekilde yapın. Bilgisayarınıza iyi gelecek donanımları yükleyin. Teknolojinin farkını yaşayın.

Oynanacak Oyunlar olarak bir bilgisayarın genel olarak hangi alanlarda kullanıldığını, sizin için hangi bilgisayarın daha faydalı olabileceğini ve nasıl bir bilgisayar seçmeniz gerektiği konusu üzerinden küçük bir çalışma yaparak Bilgisayarınızın Performansını Artırmanın Yolları haberimizde sizlerle paylaştık. Son olarak her zaman bir bilene sormakta fayda olduğunu söylemeliyiz. İyi bir oyun bilgisayarı yapmak için tonlarca para harcamanıza gerek yok, sizin için gerekli özelliklere göre bir bilgisayar toplanabileceğini unutmayın!

Hayatı anime, manga ve oyunlardan oluşan asosyal kişi.

Bunu Beğendin Mi? Oyunu Ver!

0 0

Kayıp Şifre

Lütfen kullanıcı adını veya e-postanı gir. Yeni bir şifre oluşturmak için gerekli talimatları e-posta ile alacaksın.