Ana sayfa » 8 Bit Armies » 8 Bit Armies İncelemesi

8 Bit Armies İncelemesi

Command & Conquer yapımcıları ve RTS türünü oyun dünyasına sokan grup tarafından, piksel piksel geliştirilen 8 Bit Armies İncelemesi ile karşınızdayız.

8-Bit Armies İncelemesi ve Oynanışı

8-bit Armies, Command & Conquer tarzında, voxel motoru kullanılarak yapılmış, gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. Oyuna her strateji oyununda olduğu gibi bir kumanda merkezi ile başlanıyor ve binalar inşa ederek, asker çıkartarak ve haritanın çevresinde bulunan kaynakları toplayarak gelişmeye çalışılıyor. Oyunun temelinde üssünüzden kaynak aramaya giden Harvester adındaki kaynak toplayıcı arabaları korumak oldukça önemli. Bu arabalar olmazsa; asker, bina, tank, savunma silahları gibi önemli unsurları kullanmak mümkün olmuyor. Kaynak birimleri de haritanın her köşesine dağıldığı için toplaması oldukça zor olabiliyor.

Oyun tıpkı bir Age of Empires ve Command & Conquer mantığında gittiği için alışması zor değil ve oldukça da kolay. Çağ atlama olayının da olmaması ayrı bir avantaj sağlasa da oyun dinamik olduğundan dolayı harita kontrolünün iyi olması gerekiyor.

Ordu çıkarmak için yapılması gerekenler oldukça basit. Barracs adı verilen binanın inşasından sonra asker çıkartabiliyorsunuz. Motor Pool adlı bina ile de karada giden araçları, Air Base’den sonra ise helikopter ve uçarak askerlerinizi taşıyan araçları çıkarabilirsiniz.

Oyun voxel motoru ile dizayn edildiğinden grafik açısından bir şeyler beklemek çok yanlış olur. Ses ve müzik olarak da oldukça basit bir arayüze sahip olsa da oynanış olarak sürükleyici ve zorlu. Ortalama bir oyun süresi ise 25-35 dakika arasında değişiyor.

Her RTS oyunda olduğu gibi 8-Bit Armies’de de bir campaign modu mevcut.  Oyunda offline olarak toplamda 25 adet, Co-Op olarak ise 10 adet görev mevcut. Size tavsiyem, görevlerin 2-3 tanesini yaptıktan sonra tamamen es geçmeniz yönünde olacaktır. Çünkü görevler inanılmaz derecede sıkıcı ve kendini tekrar eden bir içerikten oluşuyor. Harita olarak yapımcının neden sürekli aynı mekanları tercih ettiği ise akılda kalan sorular arasında.

Yapay zeka tam anlamıyla berbat bir şekilde dizayn edilmiş. Oyunda hareket sistemi oldukça kısıtlı olmasına rağmen yapay zeka bununla kısıtlı kalmıyor. Örnek vermek gerekirse; yapay zeka ile oynadığım bir oyun esnasında nükleer füzeyi düşman ordusunun üzerine yolladım. Ordu saniyesinde yuvarlak pozisyonunu aldı ve bir asker bile ölmedi. Ama böyle bir hareket sistemi oyunda normalde mevcut değil. Bu tarz mümkün olmayan bir hareketten sonra akla ilk gelen düşünce “O zaman bu yapay zeka çok güçlüdür, buna bulaşılmaz.” olacaktır. Fakat bu tabii ki böyle değil. Düşmanın genel merkezini yok etmeye çalışırken bile oturup sadece izliyor ve binalarını takip ediyor. Dolayısıyla yapay zekanın zeka kısmı eksik kalmış ve sadece yapaydan oluşuyor.

8 bit armies incelemesi oyna

8-Bit Armies Multiplayer Modu

Multiplayer modu RTS bir oyuna göre ortalamanın üzerinde sayılabilir. Her oyun tanımadığınız birisi ile oynuyorsunuz ve her oyunda stratejinizi değiştirerek düşmanlarınızı yok etmek için çaba sarfediyorsunuz. Yalnız burada küçük bir uyarı yapmadan geçmek istemiyorum. Oyunu multiplayer olarak oynayanlar gayet iyi oynuyor. Refleksleri insan üstü ve o kadar kaynağı nasıl elde ettiğini anlamıyorsunuz bile. O yüzden biraz gelişene kadar sinir harbi yaşamaya hazır olun. Henüz yeni sayılacak bir oyun olduğundan olsa gerek ki, oyun kurarken, ready (hazır) tuşuna basarken araya lag giriyor ve bir hayli beklemek zorunda kalıyorsunuz. Aynı zamanda oyunu kurarken ayarların bu kadar az olması da sinir bozan bir diğer faktörlerden birisi.

8-Bit Armies Ses & Grafik

Oyunun bu bölümü için de söylenecek pek fazla bir şey yok. Seslendirme zaten yok, olan sesler de biraz basit kaçmış. Command & Conquer oyununun yaratıcılarının böyle bir hataya düşmesi açıkçası beni hayal kırıklığına uğrattı. Grafik konusu ise, zaten bahsettiğimiz gibi voxel türünde olduğundan gayet hoş. Nostalji yaparak eskiyi hatırlatıyor ve FPS sorunları kesinlikle yok. Sistem gereksinimleri ise oldukça düşük olduğundan her bilgisayarın rahatlıkla kaldırabileceği bir oyun.

8 bit armies incelemesi

Sonuca yavaş yavaş gelecek olursak; oyun bu kadar eksikliğe rağmen arkadaşlarınız ile oynayabileceğiniz oldukça eğlenceli ve zorlayıcı bir oyun. Günümüzde iyi bir RTS oyununun da bulunmaması üzerine Steam kütüphanenize ekleyebileceğiniz 8 Bit Armies’de oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz!

İyi
  • Düşük sistem gereksinimleri
  • Nostaljik yapısı
  • Arkadaşlar ile oynaması oldukça zevkli
  • Oynanabilirlik yüksek
Kötü
  • Yapay zekanın yetersizliği
  • Müzik ve seslerin sıradan olması
  • Opsiyon yetersizliği
  • Askerlerin hareket kabiliyetlerindeki eksiklikler
6
Ortalamanın Üstü
Grafik - 6
Ses & Müzik - 4
Oynanış - 8
World of Warcraft, Overwatch ve DC Comics hastası, ağır oyuncu, deli dolu bir insan. Zamanını genelde bilgisayar ve konsol oyunlarına ayırsa bile sosyal bir kişiliğe sahip. Ayrıca psikoloji ise tutkularından sadece birisi!

Bunu Beğendin Mi? Oyunu Ver!

0 0

Kayıp Şifre

Lütfen kullanıcı adını veya e-postanı gir. Yeni bir şifre oluşturmak için gerekli talimatları e-posta ile alacaksın.